Australia składa się z sześciu stanów: Nowa Południowa Walia, Queensland, Południowa Australia, Tasmania, Wiktoria, Zachodnia Australia; oraz dwa terytoria kontynentalne: Australijskie Terytorium Stołeczne i Terytorium Północne.

Ponadto Australia administruje siedmioma terytoriami zewnętrznymi, w tym Australijskim Terytorium Antarktycznym oraz kilkoma wyspami na Pacyfiku, Oceanie Indyjskim i Południowym.

Australia to niezależna demokracja zachodnia z populacją 20 milionów ludzi. Rząd opiera się na tradycji liberalno-demokratycznej, która stoi na straży prawa do wolności słowa i zrzeszania się oraz przywiązania do tolerancji religijnej.

Wraz z Kanadą, Nową Zelandią i innymi byłymi koloniami brytyjskimi Australia jest monarchią konstytucyjną, uznającą królową Wielkiej Brytanii Elżbietę II za głowę państwa. Jej przedstawicielem w Australii jest Generalny Gubernator.

Struktura polityczna kraju, jego instytucje prawne i edukacyjne opierają się na modelach brytyjskich i amerykańskich. Konstytucja daje rządowi federalnemu władzę nad obronnością, sprawami zagranicznymi, handlem, podatkami, cłami i akcyzą, emeryturami, imigracją i usługami pocztowymi. Inne uprawnienia posiadają stany.