Australia jest światowym liderem, jeśli chodzi o wydobycie. Kraj ten jest największym na świecie producentem wielu minerałów, w tym rudy żelaza, boksytu, cyrkonu, ilmenitu i rutylu. (Do czego służą te rzeczy? Boksyt jest niezbędny do produkcji aluminium i znajduje się w środowiskach tropikalnych i subtropikalnych. Rudy żelaza są używane do produkcji stali i cyrkonu, takich jak ceramika, protezy dentystyczne i elementy światłowodowe. Ilmenit znajduje się w wielu wyroby kosmetyczne, filtry przeciwsłoneczne, farby, tworzywa sztuczne, rutyl wykorzystywany jest również w farbach i produkcji ceramiki).

Co jeszcze Australia wydobywa z ziemi? Kraj jest również drugim co do wielkości producentem rudy złota, ołowiu, cynku, tlenku glinu, litu i manganu oraz trzecim co do wielkości producentem uranu. Australia wydobywa również węgiel kamienny, srebro, nikiel, miedź, kobalt i aluminium. Mówiąc prościej, wydobycie przynosi wielu ludziom w Australii dużo pieniędzy.

Oto kilka faktów, które możesz dodać do swojej skrytki. Według rządu australijskiego sektor wydobywczy odpowiada za około 7% PKB kraju, a w prawie 400 kopalniach we wszystkich stanach wydobywa się 19 różnych minerałów. Górnictwo stanowi duży procent całkowitego eksportu kraju, a we wrześniu 2019 r. Australia przewidywała, że ​​jej przychody z wydobycia wyniosą około 282 miliardów dolarów.