Technologie ClearVue

Australia podjęła się wyzwania osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Sydney i Melbourne są sygnatariuszami inicjatywy budowania zerowej emisji netto do 2050 r., a osiągnąć ten cel pomoże firma ClearVue. Zamienia ona okna w małe moduły fotowoltaiczne – podwójne lub potrójne szkło z folią między taflami, która jest nanotechnologiczną warstwą pośrednią.
Kiedy świeci słońce, warstwa pośrednia identyfikuje światło UV (ultrafioletowe) i podczerwone (podczerwień), które jest odbijane na bok okna, gdzie jest zbierane przez ogniwa słoneczne. Technologia ta może wytworzyć od 25 do 30 watów energii elektrycznej na metr kwadratowy. Takie rozwiązanie daje podwójną korzyść – zapewnia izolację, aby budynki były chłodne latem i ciepłe zimą.

Technologia ClearVue pozwala zaoszczędzić do 40% energii w porównaniu z typową konstrukcją ze szkła pojedynczego. Koszty budowy są obniżone, ponieważ do podłączenia do sieci energetycznej potrzeba mniej infrastruktury. Docelowo technologia trafi do użytku domowego i budynków użyteczności publicznej, takich jak wiaty przystankowe. Została opracowana przez Edith Cowan w Australii Zachodniej, a firma, której kapitalizacja rynkowa wynosi 48,7 miliona dolarów istnieje od 11 lat i zebrała od inwestorów około 8 milionów dolarów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *