Cyklon tropikalny właśnie uformował się u wybrzeży Australii i oczekuje się, że spowoduje poważny dramat pogodowy w jednej ze stolic.

Potężna burza ma uderzyć w północną Australię wcześnie w piątek rano, gdy sezon monsunowy nabierze rozpędu.

Biuro Meteorologiczne (BOM) potwierdziło późno w czwartek, że cyklon tropikalny utworzył się na wodach w pobliżu Darwin. Miasto może zostać dotknięte niszczącymi wiatrami i „intensywnymi opadami deszczu”.

Oczekuje się, że burza pierwszej kategorii, nazywana Ellie, uderzy w wybrzeże Terytorium Północnego około 3 nad ranem, w pobliżu lub na zachód od rzeki Daly, około 200 km na południe od Darwin.

Jego tor może następnie poprowadzić go na południe w kierunku Timber Creek w NT lub dalej na zachód, przechodząc do Australii Zachodniej i wpływając na pogodę w obszarach w pobliżu Kununurra i Wyndham.

W biuletynie dotyczącym cyklonu BOM poinformowało, że między rzeką Daly a granicą z Waszyngtonem obowiązuje strefa ostrzegawcza. Ellie już powodowała wichury między Dundee Beach a Wadeye.

Utrzymujący się wiatr w pobliżu centrum burzy osiągał prędkość około 75 km/h, a w porywach przekraczał 100 km/h.

„Wichury w porywach do 90 kilometrów na godzinę mogą rozwinąć się w piątek na południe od Wadeye do granicy NT/WA” – powiedział BOM.

„W dystrykcie Daly występują obfite opady deszczu, które prawdopodobnie rozciągną się w piątek na dystrykty Gregory i wschodni Kimberley.

„Dzisiejszej nocy i w piątek możliwe są również silne burze z intensywnymi opadami deszczu i niszczącymi podmuchami wiatru”.

Darwin nie znajduje się bezpośrednio na drodze burzy, ale to nie znaczy, że stolica Terytorium nie zostanie dotknięta zarówno Ellie, jak i monsunem.

BOM ogłosiło ostrzeżenie pogodowe dla miasta, Pine Creek i wysp Tiwi.

W piątek w mieście widziano od 30 do 90 mm z możliwością burzy.

Niszczycielskie porywy wiatru do 90 km/h mogą uderzyć w czwartek i piątek.

Intensywne opady deszczu mogą doprowadzić do gwałtownych powodzi nad zachodnim regionem Top End z deszczami monsunowymi i burzami w czwartkową noc i piątek.

„Służby ratunkowe uważnie śledzą możliwe ślady tej burzy, a nasze lokalne zespoły zarządzania kryzysowego uruchomiły swoje plany i dokonują niezbędnych przygotowań, aby bezpiecznie przeprowadzić swoje społeczności przez to wydarzenie” – powiedziała NT News kontroler incydentu Kylie Anderson.

Deszcz utrzyma się do Wigilii z mniejszą ilością w Boże Narodzenie.

Kununurra w stanie Waszyngton może również zobaczyć do 90 mm deszczu i piątek z silnym wiatrem.

W zależności od trasy Ellie należy spodziewać się niszczycielskich podmuchów do 120 km/h.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *