Na zaledwie tydzień do Bożego Narodzenia meteorolodzy dokonali wczesnych prognoz dotyczących tego, co czeka Australijczyków w te święta.

Do Bożego Narodzenia zostało już tylko siedem nocy, a meteorolodzy ujawnili swoje wczesne prognozy dotyczące pogody w tym dniu.

Weatherzone porównał trzy różne komputerowe modele pogodowe, aby przewidzieć niektóre możliwe prognozy na 25 grudnia.

Jednak meteorolog Weatherzone, Ben Domensino, ostrzegł, że prognozy poczynione dalej niż siedem dni do przodu należy traktować z przymrużeniem oka.

„Przy dłuższych przedziałach od siedmiu do 10 dni prognoza jest zwykle tak niepewna, że lepiej jest patrzeć na ogólne wzorce pogodowe niż na to, czego można się spodziewać w jednym miejscu” – powiedział Domensino.

W czwartek Weatherzone przeprowadziło trzy modele prognostyczne na dwóch różnych mapach, aby przewidzieć możliwość wystąpienia opadów i maksymalnych temperatur w całym kraju.

Pojawiło się wiele trendów, w tym przewidywane opady deszczu na większości północnego i wschodniego wybrzeża.

Istnieje jednak spora różnica zdań co do tego, gdzie i ile deszczu spadnie 25 grudnia.

W centrum kraju możliwe są ulewne deszcze, a wszystkie modele przewidują deszcz w północnych tropikach, co jest normalne o tej porze roku.

Dwa z trzech modeli spodziewają się, że temperatura przekroczy 40ºC w północno-zachodniej części Waszyngtonu.

Po przeciwnej stronie kraju pogoda może być diametralnie różna z prognozą chłodnej pogody w południowo-wschodniej Australii w dwóch modelach.

Pan Domensino powiedział, że obecnie jest mało prawdopodobne, aby jakakolwiek stolica przekroczyła 40ºC 25 grudnia, a niektóre miasta mogą być chłodniejsze niż średnia.

„Ta perspektywa może przynieść ulgę każdemu, kto spędził Boże Narodzenie w Perth w zeszłym roku, kiedy miasto nawiedziła świąteczna fala upałów i 25 grudnia osiągnęła upalne 42,8ºC” – powiedział.

W zeszłym roku w stolicy Australii odnotowano najwyższą temperaturę w Boże Narodzenie, pobijając ostatni rekord 42,1°C w Adelajdzie w 1888 roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *