Biuro Meteorologiczne wydało ostrzeżenie dla wschodniego wybrzeża Australii, ponieważ zbliża się sezon świąteczny.

Wygląda na to, że Boże Narodzenie będzie dla wielu Australijczyków wymykiem w tym roku, a Biuro Meteorologii przewiduje bardziej wilgotne niż zwykle lato na wschodnim wybrzeżu.

Opublikując w czwartek długoterminową prognozę na lato, biuro stwierdziło, że szczególnie prawdopodobne jest, że będzie bardziej wilgotno wzdłuż wybrzeża NSW, większości Victorii, Australii Południowej, dużych części Queensland, a także północnej i wschodniej Tasmanii.

Od grudnia do lutego jako całość, opady powyżej średniej prawdopodobnie wystąpią wokół pasm i wybrzeży Queensland, północnego wybrzeża i południowej Nowej Południowej Walii, całej Wiktorii, południowo-wschodniej Australii Południowej i wschodniej Tasmanii. Opady poniżej mediany są prawdopodobne w części dystryktów Kimberley, Interior i Lower West w Zachodniej Australii

Biuro ostrzegło, że wszelkie znaczące opady deszczu mogą doprowadzić do powodzi tam, gdzie rzeki są już wysokie, tamy są pełne, a zlewnie mokre.

„Ponadprzeciętne opady deszczu zwiększają również ryzyko osunięć ziemi i upadku drzew na obszarach o stromym terenie i bardzo mokrych glebach” – podało biuro.

Oczekuje się, że noce będą cieplejsze niż zwykle na tropikalnej północy i na niektórych obszarach południowych, w tym na Tasmanii.

Dni będą również prawdopodobnie cieplejsze niż średnia w większości WA i Terytorium Północnego, północnych i środkowych obszarach przybrzeżnych Queensland oraz części południa, w tym Tasmanii.

Ale chłodniejsze dni są prawdopodobne dla większości NSW, części południowego Queensland i Wiktorii.

„Wzrost roślinności po ponadprzeciętnych opadach deszczu może prowadzić do ryzyka pożarów traw” – ostrzegło biuro.

Tymczasem temperatury oceanów wokół północnej Australii są znacznie powyżej średniej, co zwiększa ryzyko cyklonów tropikalnych i ulewnych deszczy.

Ogólnie rzecz biorąc, biuro pogodowe ostrzega, że ​​tego lata istnieje zwiększone ryzyko:

Przedłużające się fale upałów z podwyższoną wilgotnością na obszarach południowych;
Ponadprzeciętne cyklony tropikalne i niziny tropikalne;
Powodzie przybrzeżne na wschodzie i północy; oraz
Morskie fale upałów.
„Szereg czynników klimatycznych wokół Australii przyczynia się do mokrych perspektyw na wschodzie, w tym La Niña na Oceanie Spokojnym, dodatni tryb pierścienia południowego i cieplejsze wody oceaniczne wokół Australii” – podało biuro.

„Zdarzenie negatywnego dipola na Oceanie Indyjskim słabnie i prawdopodobnie zakończy się wczesnym latem, podczas gdy La Niña na Oceanie Spokojnym może zacząć słabnąć na początku 2023 r.”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *