Australia stała się magnesem dla ludzi z nieoczekiwanego południowoazjatyckiego kraju – a nowa społeczność przyniosła ze sobą wyjątkowe tradycje.
Setki ludzi w Australii będzie czcić swoje psy, przystrajając je girlandami z kwiatów i nakładając na głowy czerwoną tikę w poniedziałek.

Tradycja jest częścią nepalskiej wersji Diwali, zwanej Tihar, która obejmuje zajęcia z okazji pięciodniowego święta światła.

A świętowanie ma stać się jeszcze bardziej popularne w Australii, ponieważ liczba osób z Nepalu – według najnowszego spisu ludności – najszybciej rozwijającej się społeczności migrantów w kraju – będzie nadal rosła.

Tihar rozpoczęło się w sobotę, a Diwali – powszechnie obchodzone przez społeczności indyjskie – rozpoczęło się w poniedziałek.

Producent wykonawczy SBS Nepalski, Abhas Parajuli, powiedział, że Tihar jest obchodzony inaczej niż Diwali, w tym niektóre zwierzęta są czczone w różne dni pięciodniowego festiwalu. Na przykład drugiego dnia ludzie czczą psy, które reprezentują wszystkie czworonożne zwierzęta.

Ze względu na rozbieżności w kalendarzu księżycowym w tym roku, niektórzy Nepalczycy będą świętować to w poniedziałek, podczas gdy inni mogą wybrać wtorek.

W pozostałe dni oddajemy cześć innym stworzeniom, takim jak wrony, które reprezentują wszystkie ptaki, a także krowy.

Kolejny dzień jest zarezerwowany na oddawanie czci bogini bogactwa i dobrobytu. Ostatni dzień poświęcony jest braciom i siostrom, którzy przysięgają sobie nawzajem chronić i przygotowywać jedzenie lub kupować ubrania i pieniądze, aby dać sobie nawzajem prezenty.
Najszybciej rozwijająca się społeczność migrantów w Australii
Kiedy Parajuli przybył do Australii w połowie 2000 roku, rzadko można było zobaczyć nawet Hindusa na ulicach Melbourne, gdzie nadal mieszka, powiedział. Społeczność nepalska jest obecnie najszybciej rozwijającą się społecznością migrantów w Australii i przyniosła wiele nowych tradycji, perspektyw i wiedzy.

„Mamy w Nepalu powiedzenie, że mamy 365 dni w roku i świętujemy 364 dni” – powiedział.

„To bardzo uroczysta społeczność, nasza kultura to każdy dzień, w którym celebrujesz coś innego, a także bardzo dziwaczne rzeczy z perspektywy australijskiej, takie jak czczenie wrony, krowy, psa podczas Tihar”.

Liczba osób urodzonych w Nepalu mieszkających w Australii wzrosła o 67 752 osoby od 2016 roku, co stanowi wzrost o 124 procent, najwyższy wskaźnik wzrostu wśród społeczności migrantów. Społeczność odnotowała również drugi co do wielkości wzrost ogólnej liczby, ustępujący jedynie dodatkowym 217 963 osobom urodzonym w Indiach, które obecnie mieszkają w Australii.

Około 48 procent społeczności mieszka w Sydney, 15 procent w Melbourne, sześć procent w Adelajdzie, pięć procent w Brisbane i Canberze, a trzy procent w Perth i Hobart. Kolejne dwa procent mieszka w Darwin, a jeden procent w Launceston. Istnieją również małe społeczności, składające się z setek osób, zamieszkujących obszary regionalne, takie jak Newcastle, Toowoomba, Dubbo, Cairns i Bowral.

Prayas Karki i Gita Chhetri przeprowadziły się do Australii w 2015 roku. Jak wiele osób z Nepalu, Gita chciała dalej się kształcić. Odwiedzili Tasmanię na wakacje i zakochali się w niej ze względu na podobieństwo do ich ojczyzny.

„W naszym kraju mamy trzy obszary geograficzne: Himalaje, teren pagórkowaty i równiny” – powiedział Prayas SBS News w weekend w Launceston.

Para chce, aby ich dzieci dorastały znając Nepal i jego tradycje kulturowe. Festiwale takie jak Tihar są dla wszystkich ważną okazją do spotkania się, powiedziała Gita.

„Jesteśmy daleko od naszego kraju, ale wciąż staramy się zarządzać czasem, biorąc coroczny dzień wolny od pracy, abyśmy mogli spędzać czas razem z rodziną i przyjaciółmi, jedząc, grając w karty i ciesząc się chwilą”.

Demograf dr Liz Allen z Australian National University powiedziała, że ​​historycznie w Australii była tylko niewielka liczba Nepalczyków, co sprawiało, że wzrost wydawał się bardziej znaczący.

„Tempo wzrostu może wyglądać na dość wysokie – ponieważ pochodzi z małej liczby” – powiedziała.

„Ale istnieje niezaprzeczalny trend w kierunku zwiększonego spożycia ludzi z Nepalu”.

Parajuli przyjechał do Australii na studia i został tam przez ponad 17 lat.

Powiedział, że młodzi Nepalczycy zwykle po ukończeniu szkoły średniej wyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych lub Europy, aby kontynuować edukację, ale wierzy, że Australia stała się bardziej popularnym celem podróży w ciągu ostatnich 10 lat ze względu na łatwiejszą ścieżkę do stałego pobytu, pracy możliwości i wyluzowany styl życia.

Parajuli powiedział, że australijski program migracji wykwalifikowanych oznaczał również, że wielu wysoko wykwalifikowanych inżynierów, lekarzy i pielęgniarek zdecydowało się tutaj osiedlić.

Wierzy, że wojna domowa w Nepalu w latach 1996-2006 odegrała rolę w zwiększaniu migracji, ponieważ wielu Nepalczyków, którzy wcześniej mieszkali w odległych wioskach w górach, zostało wypędzonych do ośrodków miejskich, takich jak Katmandu, i zdali sobie sprawę, że istnieją inne możliwości, z których mogą skorzystać.

„Oczywiście wyjechali za granicę, zarobili pieniądze i tak to się zaczęło” – powiedział.

Stany, w tym Tasmania, stały się popularne dzięki sponsorowanym przez państwo programom wizowym dla wykwalifikowanych migrantów, faktowi, że studiowanie tam jest tańsze i istnieje mniejsza konkurencja o miejsca w porównaniu z większymi miastami, takimi jak Sydney i Melbourne, powiedział Parajuli.

Powiedział, że innym powodem, dla którego Tasmania wyparła obszary takie jak Darwin, które oferuje podobne możliwości, jest to, że pogoda jest również bardzo podobna do nepalskiej i jest to mniejsza społeczność.

Parajuli powiedział, że ludzie często chodzą tam, gdzie mają przyjaciół lub rodzinę. Powiedział, że Nepalczycy w Melbourne zwykle pochodzą ze środkowo-zachodniego Nepalu, a w Sydney jest wielu ludzi z Katmandu. Tasmania ma mieszankę ludzi z wielu różnych obszarów.

Nepalskie Towarzystwo Północnej Tasmanii (NSNT) założyło kilka lat temu szkołę językową Bhashalaya, aby dać nowemu pokoleniu nepalskich dzieci urodzonych i wychowanych w Australii możliwość poznania ich języka i kultury.

Sandesh Shrestha jest przewodniczącym NSNT i powiedział, że zanim szkoła została założona, dzieci i dziadkowie w społeczności mają problemy z komunikowaniem się ze sobą.

„Teraz [dzięki szkole] możemy zobaczyć wiele dzieci, które rozmawiają ze swoimi dziadkami w języku nepalskim” – powiedział.
Uroczystości łączą społeczność
Innym popularnym świętem społeczności nepalskiej jest Teej, obchodzone na początku tego roku i tradycyjnie jest to dzień, w którym zamężne kobiety zbierają się i poszczą dla zdrowia męża, a niezamężne kobiety poszczą o dobrego przyszłego partnera.

„To coś w rodzaju darmowej przepustki dla pań, ale potem nic nie jedzą, a wiele osób nic nie pije, ale nadal tańczą i cieszą się dniem” – powiedział Parajuli.

Ale wraz ze zmianą postaw, Parajuli powiedział, że festiwal ewoluował, aby stać się festiwalem kobiet, w którym kobiety spotykają się z przyjaciółkami, siostrami, matkami i innymi ważnymi kobietami w ich życiu na oddzielnych imprezach z tańcem i jedzeniem. Niektórzy mężczyźni teraz nawet uczestniczą w poście.

Parajuli powiedział, że ostatnie weekendowe imprezy Teej odbywające się w Sydney były wyprzedane przez tygodnie.

„Ponieważ w Australii nie ma dnia wolnego na świętowanie Teej, więc można znaleźć te wydarzenia społecznościowe w weekendy, aby jeździć i cieszyć się, po prostu być ze swoimi dziewczynami, po prostu być z siostrami” – powiedział.

„Ubierasz się w naprawdę królewskie ubrania, wkładasz całą biżuterię, którą masz, a potem popisujesz się z przyjaciółmi i rodziną, po prostu lubisz tańczyć i jeść”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *