Niektóre części kraju w ciągu zaledwie 24 godzin otrzymały ponad trzy razy więcej opadów niż średnia październikowa.

Co najmniej 500 domów zostało zalanych, jedna osoba zginęła, a druga zaginęła w miarę rozwoju katastrofy.

Powszechne powodzie w całej Australii – wywołane pogodą w La Niña – zabiły w tym roku ponad 20 osób.

Wiktoria – drugi najludniejszy stan Australii – została w tym tygodniu najmocniej dotknięta. Kilku społecznościom nakazano ewakuację, w tym w stolicy stanu Melbourne.

Premier Daniel Andrews powiedział, że liczba zalanych domów jest „absolutnie pewna, że ​​wzrośnie”, nazywając to jedną z największych powodzi w stanie od dziesięcioleci.

„To dopiero się zaczęło i będzie z nami przez jakiś czas”, powiedział Australian Broadcasting Corporation.

Powodzie zalały drogi, wymusiły zamknięcie szkół i odcięły energię elektryczną do 3000 domów i firm.

W nadchodzących tygodniach przewiduje się więcej opadów, obciążając i tak już wezbrane rzeki i przesiąknięty grunt.

Miasto Seymour na północ od Melbourne otrzymało 155 mm w ciągu 24 godzin – trzy razy więcej niż średnia październikowa suma opadów, czyli około jedna czwarta średniej ilości, jaką Londyn otrzymuje w ciągu roku.

Na Tasmanii kilka rzek zostało wylanych po tym, jak w ciągu dnia w niektórych obszarach spadło do 400 mm deszczu. Nie jest jasne, ile domów i firm zostało tam dotkniętych.

W Nowej Południowej Walii około 600 osobom kazano ewakuować się z miasta Forbes, gdzie spodziewano się zalania około 250 nieruchomości i firm.

Jeden mężczyzna zmarł na zachodzie stanu na początku tego tygodnia po tym, jak jego samochód został zalany przez powódź.

Ratownicy szukali również 63-letniego mężczyzny, który prawdopodobnie został zmieciony w podobnych okolicznościach we wtorek.

Eksperci twierdzą, że niedawne powodzie w Australii pogorszyły się w wyniku zmiany klimatu i zjawiska pogodowego La Niña. W Australii La Niña zwiększa prawdopodobieństwo deszczu, cyklonów i niższych temperatur w ciągu dnia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *